Zespół Szkół w Pawłosiowie

WYCIECZKA DO PRZEWORSKA I ŁAŃCUTA

5 listopada 2018 r. uczniowie klas 0 - III wzięli udział w wycieczce szkolnej do Przeworska i Łańcuta. W Przeworsku dzieci zwiedziły zabytkowy kompleks pałacowo - parkowy książąt Lubomirskich, który jest siedzibą Muzeum w Przeworsku. Obejrzały dawne wnętrza  wyposażone w sprzęty codziennego użytku i dzieła sztuki pozostałe po rodzinie Lubomirskich, która zamieszkiwała rezydencję przed wojną. Następnie   odwiedziły Muzeum Pożarnictwa. Uczniowie oglądali dawny sprzęt strażacki hełmy, toporki, drabiny, zbiorniki na wodę, mundury strażackie, węże pożarnicze, prądownice, urządzenia alarmowe sygnalizujące wybuch pożaru: gongi, trąbki, syreny ręczne oraz archiwalne fotografie.

Kolejnym etapem  wycieczki był Łańcut. Tutaj w budynku zwanym Kasyno uczniowie obejrzeli wystawę okolicznościową z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości na której zostały zgromadzone przedmioty z okresu I wojny światowej wypożyczone od prywatnych właścicieli. Jest ona zbiorem  pamiątek, nielicznych zachowanych fotografii i dokumentów przekazanych przez mieszkańców Łańcuta i okolic. Słuchając bardzo ciekawych chociaż często smutnych  opowieści związanych ze zgromadzonymi pamiątkami rodzinnymi dzieci miały okazję poznać historię Polski oraz losy niezwykłych  ludzi walczących o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny.

Następnie w dwóch grupach uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt.: „Z żołnierskim pozdrowieniem" - warsztat plastyczny w oparciu o zbiory pocztówek prezentowanych na wystawie oraz „Guzik dziadka to zabytek?" - O tym dlaczego warto zachowywać rodzinne pamiątki. Dla najmłodszych kolekcjonerów. Na zakończenie warsztatów każdy wykonał własną kartkę pocztową związaną z tematyką żołnierską. 

Pobyt w Łańcucie był również okazją do spaceru alejkami parku i podziwiania jego uroków. Słoneczna pogoda sprzyjała, aby dostrzec piękno przyrody w jesiennej szacie.

Projekty

Mega Misja

Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Szkoła Dobrego Wychowania

Razem odkryjmy świat programowania

Bezpieczna +

Rodzice i dzieci - powietrze bez śmieci

Apetyt na zdrowie


Certyfikaty

Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU

Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy

Szkoła Dobrego Wychowania

Krajowy certyfikat Szkoły Promojącej Zdrowie

Zaczytana szkoła

Chrońmy dzieci


Polecane strony