Zespół Szkół w Pawłosiowie

CZYTAJMY DZIECIOM...

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając w oddziale przedszkolnym prowadzona była akcja codziennego 20 -30 minutowego głośnego czytania dzieciom. 

W ramach realizacji cyklu spotkań z książką odwiedzili nas wyjątkowi goście. Byli nimi rodzice dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego, którzy systematycznie raz w tygodniu czytali dzieciom bajki oraz wspólnie rozmawiali nt. przeczytanych utworów. Niektórzy z rodziców przygotowali dla dzieci różne niespodzianki np. wspólne wykonanie z plasteliny bohaterki baśni - Calineczki, kolorowanie ilustracji do czytanych utworów czy też degustacja pierników po wysłuchaniu „Legendy o toruńskich piernikach”. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tych spotkaniach, z niecierpliwością oczekując na kolejne.

Na zakończenie akcji, która przebiegała pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom i rodzice też” każdy z rodziców otrzymał podziękowanie w formie pamiątkowego dyplomu.

Czytającym gościem była też zaproszona na spotkanie pani leśnik. Do przedszkola przyszła ubrana w strój leśnika, co wzbudziło u dzieci zainteresowanie. Najpierw opowiedziała o odpowiedzialnej pracy jaką wykonuje, pokazując dzieciom ciekawe eksponaty. Potem  przeczytała ciekawe opowiadanie pt. ”O czym szumi las”.  

Bardzo istotnym elementem prowadzonej w oddziale przedszkolnym akcji była wycieczka do biblioteki szkolnej oraz systematyczna współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną. Dzieci poznały pracy bibliotekarki, zasady wypożyczania książek oraz każdemu została założona indywidualna karta czytelnika. Systematyczne, co tygodniowe spotkania poświęcone były nie tylko na czytanie bajek przez panią bibliotekarkę, ale także na  różne konkursy i zgaduj – zgadule, wykonywanie ilustracji do czytanych bajek. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę i wypożyczają książki, które rodzice i dziadkowie czytają im w domu.

Kontakt z literaturą dziecięcą umożliwiło też obejrzenie przedstawień przygotowanych i przedstawionych przez aktorów teatru Katolickiego z Krakowa. Odbyły się one w MOK w Jarosławiu.

Codziennie też dzieci słuchały popularnych bajek czy wierszy znanych poetów czytanych przez wychowawczynię. Potem odgadywały zagadki o bajkach, układały bajkowe puzzle, dopasowywały rekwizyty do tytułów książek czy też przygotowywały krótkie bajkowe scenki wykorzystując pacynki czy kukiełki. Realizowane w oddziale tzw. „Poranki z książką” były również okazją do czytania dzieciom bajek terapeutycznych, a wspólne rozmowy po ich wysłuchaniu sprzyjały kształtowaniu właściwych postaw i zachowań w relacjach z rówieśnikami oraz  postępowaniu w różnych sytuacjach życiowych.

 






Projekty

Każdy inny

- wszyscy równi

Z kulturą

mi do twarzy

Emp@tyczna klasa


Certyfikaty

Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU

Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy

Szkoła Dobrego Wychowania

Krajowy certyfikat Szkoły Promojącej Zdrowie

Zaczytana szkoła

Chrońmy dzieci


Polecane strony