ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody został utworzony w 1992 roku przez ONZ i jest obchodzony corocznie 22 marca. W tym roku obchody Dnia Wody odbywają się pod hasłem "Doceń wodę". Ten dzień to dobry moment, żeby przypominać wszystkim o potrzebie szanowania i oszczędnego gospodarowania wodą  nie tylko 22 marca, ale w każdym dniu naszego życia. Mimo, że w Pawłosiowie nie musimy martwić się o dostępność wody pitnej należy pamiętać, że są kraje pozbawione dostępu do czystej wody.

Z okazji święta wody uczniowie starszych klas w ramach programu edukacyjnego Aktywni Błękitni uczestniczyli w zorganizowanym przez Wody Polskie spektaklu on-line "Sprawa wody – kto nam ją kradnie?". Aktorzy zastanawiali się jak zatrzymać wodę w obiegu, jak powstrzymać "betonozę" oraz jakie znaczenie ma zieleń w obszarach miejskich. Na lekcji biologii uczniowie zgłębiali zagadnienia dotyczące roli wody w organizmie. Natomiast chętni uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w akcji plakatowej. Wystawę prac obejrzyjmy w galerii plakatów.

Oczywiście najmłodsi uczniowie również uczcili to wyjątkowe święto ekologiczne. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane w kolorze niebieskim, zamieniając się tym samym w kropelki wody. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci z oddziału przedszkolnego poznały proces obiegu wody w przyrodzie i dowiedziały się jak dużo jej jest na kuli ziemskiej. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, płynąca w strumyku, deszcz, szum morza).  Poznały też drogę jaką pokonuje woda zanim dostanie się do naszych mieszkań, a także podawały powody dlaczego wodę należy oszczędzać.  Podczas różnych zabaw i zajęć  mali odkrywcy dowiedzieli się jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie. Na koniec  dzieci wykonały prace plastyczne – kropelki wody z których utworzyły poznane zbiorniki – rzekę i jezioro. Świętowanie  w przedszkolu miało na celu rozwinięcie zainteresowania otaczającym światem, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej, uświadomienie znaczenia wody dla życia  i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

Obchody Dnia Wody uświadamiają nam wszystkim, że WODA TO ŻYCIE.  Nie marnujmy WODY,  żeby  nie zabrakło jej  następnym pokoleniom.