Bezpieczne zabawy zimowe

Od 10 XII do 14 XII 2018r zarówno w świetlicy jak i w całej szkole realizowany był temat „Bezpieczne zabawy zimowe”. Podczas zajęć wychowania fizycznego odbyły się pogadanki na temat bezpiecznych zabaw i sportów zimowych. Klasy piąte w ramach wychowania fizycznego oglądały prezentacje odnośnie tego tematu, a uczennice klasy ósmej oraz trzeciej gimnazjum wraz z nauczycielem wychowania fizycznego przygotowały i przeprowadziły dla dzieci ze świetlicy zajęcia na śniegu, demonstrując różne bezpieczne zabawy. Obok sali gimnastycznej powstała gazetka ścienna dotycząca tego tematu. Również w klasach I-III SP oraz oddziałach przedszkolnych wychowawcy przeprowadzili z dziećmi rozmowy na temat rodzaju zabaw zimowych i bezpieczeństwa w trakcie ich trwania. W świetlicy szkolnej także został podjęty ten temat w formie pogadanek, prezentacji multimedialnej, zagadek i rebusów oraz prac plastycznych. Wszystkie podjęte działania miały na celu kształtować umiejętność wyboru ciekawego i bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu w zimie.

Ważnym punktem tego tygodnia były również zajęcia ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej z Jarosławia. Odbyły się one 14.12.2018r . Tematem zajęć były bezpieczne zabawy zimowe, zagrożenia związane z tym okresem oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. W zajęciach wzięli udział nasi najmłodsi uczniowie z oddziałów pięciolatków, sześciolatków oraz klas I-III SP. Podopieczni wysłuchali na czym polega praca strażaka zwłaszcza w okresie zimowym, przypomnieli sobie numery alarmowe, poznali, a także pooglądali i dotykali sprzętu strażackiego oraz stroju. Najbardziej przypadło im do gustu ubieranie kasku oraz kurtki w której każdy chciał sobie zrobić zdjęcie. Odbyły się również praktyczne zajęcia zakładania kołnierza ortopedycznego, okrywania „folią życia” oraz co najważniejsze pokaz i próba wykonania przez dzieci „wyjścia” z wody, gdy załamię się pod nami lód ale także udzielenia pomocy komuś w takiej sytuacji. Jednakże nie jednokrotnie zostało podkreślone, że nie wolno przebywać i wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, jeziora czy rzeki. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni wizytą strażaków, a na ich twarzach królował uśmiech.