SPRZĄTANIE ŚWIATA

Pierwsza akcja Sprzątania Świata odbyła się w Polsce w 1994 roku. Od tamtej pory co roku w trzeci weekend września odbywa się finał akcji, której celem są działania mające zmniejszyć nasz negatywny wpływ na otoczenie. Porzucone śmieci to zagrożenie dla przyrody i dla naszego zdrowia. Ziemię mamy tylko jedną a jej przyszłość zależy od ludzi.

Z tej okazji szkolna rozgłośnia radiowa wyemitowała audycję ekologiczną mającą na celu ciągłe rozbudzanie naszej  świadomości  i zmiany nawyków w codziennym życiu.  Rolę redaktorów przyjęły na siebie koleżanki z klasy szóstej: Karolina, Julia i Milena. Operatorami   sprzętu  byli koledzy z klasy siódmej: Patryk i Wojtek.

Uczniowie z klasy II wraz ze swoją wychowawczynią Panią W. Krakowską zaopatrzeni w  jednorazowe rękawiczki z ogromnym zaangażowaniem wyruszyli sprzątać okolice szkoły i place zabaw. W akcji sprzątania wzięły również  udział  uczennice klasy piątej i szóstej z panią M.Gajewską na próżno szukając dużych ilości śmieci. Cieszymy się wszyscy, że  dbamy o czystość  naszego otoczenia, naszej małej Ojczyzny.

W szkole zostały wykonane okolicznościowe gazetki a uczniowie mieli możliwość rozmawiać  na lekcjach i na świetlicy szkolnej na  temat propozycji działań, które mogłyby pomóc zmniejszyć ilość produkowanych śmieci w swoich domach.

Zwieńczeniem  naszego udziału w akcji były plakaty proekologiczne, których hasłem przewodnim było "Wszystkie śmieci są nasze" wykonane przez dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną oraz  przez uczniów z klas IV – VII. Chętni uczniowie z klasy siódmej  pisali listy do Matki Ziemi,  powstały również  ekologiczne  wiersze i rymowanki.

Nasza szkoła ma bogate tradycje ekologiczne. Celem tych wszystkich naszych zmagań  jest nie to, żeby sprzątać, ale  przede wszystkim, aby nie śmiecić i poprawnie segregować odpady.