DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Również w naszej szkole przeprowadzono wiele działań związanych z tymi obchodami. W tym szczególnym dniu nasi uczniowie przyszli ubrani na niebiesko, szkoła przystrojona została niebieskimi balonami. Przygotowano gazetki informacyjne dla uczniów i rodziców. Zorganizowano wiele zajęć i pogadanek, dzieci i młodzież miała okazję zapoznać się z historią Konwencji oraz prawami które im przysługują. Obejrzeli ciekawe prezentacje, filmy, wysłuchali specjalnie przygotowanego na ta okazję słuchowiska. Odbył się szkolny marsz przedszkolaków  oraz konkurs plastyczny dotyczący świadomości u uczniów ich praw. Posumowaniem akcji było zebranie się wszystkich uczniów na korytarzu oraz zrobienie wspólnego zdjęcia.