"PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY WALCZYLI O NIEPODLEGŁOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY"

Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych: naszych bliskich, krewnych, znajomych. W listopadzie wspominamy także tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Z  okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy pierwszej w   dniu  poprzedzającym Święto Narodowe odwiedzili miejsca pamięci  znajdujące się w naszej miejscowości :  tablice poświęcone F. Piątkiewiczowi  oraz  żołnierzom poległym podczas I wojny światowej, pomnik rodziny Czerwonków, tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 oraz lotników którzy zginęli  nad polami Pawłosiowa.

Wycieczka była okazją do poznania  historii  i przybliżenia postaci  bohaterów tych miejsc. Dzieci odczytały z tablic nazwiska osób którym są one poświęcone wyrażając w ten sposób zainteresowanie ważnymi dla kraju i jego historii wydarzeniami oraz rocznicami. Był to również  czas  modlitwy  za zmarłych. Jako symbole pamięci  dzieci zapaliły znicze oraz pozostawiły własnoręcznie wykonane  biało -czerwone chorągiewki . Była to lekcja patriotyzmu oraz kultywowania pamięci   przodkach. Swoją postawą pokazały, że szanują dzieje naszego narodu  poznając historię  „małej ojczyzny”.

"Narody tracąc pamięć, tracą życie"- nie możemy  pozwolić, aby  młodzi Polacy zapomnieli o tych, którym zawdzięczamy życie w wolnym kraju.