Dzieci z MegaMisji wygrywają kolejną nagrodę!!!

W miesiącu lutym wychowankowie świetlicy, biorący udział w MegaMisji, za swoją pracę zdobyli kolejne nagrody, które wzbogacą wyposażenie świetlicy i urozmaicą zajęcia. Tym razem otrzymaliśmy audiobooki i zabawki edukacyjne!

W lutym na zajęciach z MegaMisji królował temat:  Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach, realizowany podczas czterech zajęć świetlicowych.

1. Ucieczka Psotnika i wirusy

Uczniowie mieli okazję rozpakować tajemniczą paczkę pełną informacji i wyzwań związanych z bezpieczną komunikacją w internecie. Dowiedzieli się, że komunikaty mogą być prywatne i publiczne, i każda z tych sfer ma właściwe sobie narzędzia, np. list to korespondencja prywatna, informacja na szkolnej tablicy ogłoszeń to komunikat publiczny. Zostali także pogromcami niesfornego wirusa ucząc się m.in. jak ustawić mocne hasło, poradzić sobie ze spamem oraz podejrzanymi mailami.

2. Julka i Kuba publikują w Internecie

Dzieci miały okazję poznać opowiadanie „Publikowanie w internecie – historia Pocztówkowej Krainy”, które przestrzega przed nieprzemyślanym publikowaniem w sieci informacji, zdjęć i filmików o sobie i innych. Dowiedziały się, że treści raz zamieszczonych w internecie nie można usunąć ale także, jak postępować, kiedy niepożądany materiał - mimo wszystko - trafi do Internetu, jak zareagować w przypadku publikacji niechcianych materiałów na swój temat, wiedzą, że prawo do anonimowości w sieci nie oznacza bezkarności – można zidentyfikować osobę publikującą informacje pod pseudonimem; wiedzą również, jakie mogą być konsekwencje wynikające z publikacji wizerunku i informacji o sobie i innych.

3. Tajemnica Psotnika

Jedną z najważniejszych cech przyjaciół jest umiejętność dochowania tajemnicy. Kiedy decydujemy się nią podzielić z drugą osobą, liczymy, że ta nie jej powtórzy nikomu. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których można, a nawet trzeba przekazać zaufanemu dorosłemu czyjąś tajemnicę, mając na względzie dobro tej osoby. Jak rozpoznać tego typu sytuację i mądrze zareagować? Dzieci  miały okazję bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, analizując przygotowane przez siebie krótkie scenki.

4. Bliźniaki i zasady korzystania z mediów

Nie jest rzeczą łatwą umieć świadomie korzystać z internetu i mediów – dobrać dla siebie odpowiednie programy telewizyjne i strony internetowe czy wiedzieć, ile czasu można spędzić przed ekranem. Nad takimi właśnie sprawami zastanawiały się dzieci podczas zajęć. Próbując rozwiązać pełną różnorodnych propozycji zagadkę mamy, ułożyć pizzę aktywności i stworzyć swoją wymarzoną listę programów i stron internetowych.