Dzień wody

W czwartek 13 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wody. Tego dnia dominował kolor niebieski. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej, jak również uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Na początku zebrani obejrzeli prezentację multimedialną „Prawidłowe nawodnienie ma znaczenie” dotyczącą istoty wody w życiu każdego człowieka. Dzieci brały udział w zabawach edukacyjnych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych oraz badawczych. Dzieci wyciągały wnioski dotyczące zjawisk przyrodniczych na podstawie obserwacji i przeprowadzonych doświadczeń: „Jaka jest woda?”, „Co się rozpuści?”, „Co pływa w wodzie, a co tonie?”, „Gdzie szybciej?”, „Mieszanie płynów”. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, ulewa, morze, płynąca w strumyku, deszcz). Uczniowie wykonali również plakat na temat: „Jak wykorzystywana jest woda?”. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami z chustą animacyjną. Najwięcej frajdy sprawiło im puszczanie baniek mydlanych na boisku szkolnym. Elementem kończącym świętowanie była degustacja niebieskiego budyniu, po której został niebieski uśmiech na twarzach dzieci.