Dzień Praw Dziecka

W piątek 19 listopada uczniowie naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji podjęliśmy kilka aktywności, których celem było zrozumienie istoty tak ważnego święta w naszym kalendarzu. Dzieci to skarby. Ważna jednak jest ich ochrona, pomoc w sytuacjach trudnych, niespodziewanych, a które mogą zdarzyć się w ich dziecięcym życiu. Dlatego najpierw sięgnęliśmy do literatury, czyli pozycji ze szkolnej biblioteki pt. „Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa” autorstwa Artura Maciaka pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, aby poczytać i zrozumieć, skąd w ogóle wzięły się prawa przysługujące każdemu dziecku na mocy Konwencji o prawach dziecka. Książka w bardzo prosty, dostosowany do wieku młodych czytelników sposób zwraca uwagę na to, jak ważne jest dzieciństwo. Dzieci, których prawa są przestrzegane i respektowane, jako dorośli budują świat pełen miłości i pokoju, a także tworzą społeczeństwo wrażliwych, mądrych ludzi. Obejrzeliśmy też prezentację multimedialną, poznaliśmy krótką historię praw dziecka w formie ilustrowanego kalendarium, śpiewaliśmy piosenkę o prawach dziecka i czytaliśmy prawa dziecka pisane wierszem. Na koniec, w celu utrwalenia zdobytej wiedzy uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wykonali plakat w symboliczny sposób ukazujący prawa dzieci.