Dzień praw dziecka

W środę 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku obchody mają szczególną rangę, gdyż przypadają w 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Głównym organizatorem akcji jest UNICEF, który wspólnie ze szkołami oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi na całym świecie pragnie uczcić tę wspaniałą okazję powstania najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Dzieciństwo jest kluczowym etapem dla rozwoju człowieka
i każde dziecko na świecie powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. Dlatego nasza placówka również włączyła się do tych wyjątkowych obchodów. Cała społeczność szkolna przyszła tego dnia ubrana na niebiesko, gdyż jest to kolor ściśle związany z działaniami UNICEF. Obejrzeliśmy film animowany o prawach dziecka oraz prezentację multimedialną związaną z Konwencją i ideą podejmowanych na całym świecie zadań. Samodzielnie wykonaliśmy i ozdobiliśmy niebieskie daszki-czapeczki, w których wystąpiliśmy na niebieskim „Marszu Praw Dziecka” pod hasłem #dla każdego dziecka. Zorganizowaliśmy także happening z niebieskimi balonikami oraz wesołe zabawy ruchowe. Młodsze dzieci wykonały plakat symbolicznie przedstawiający prawa dziecka, a starsi uczniowie plakat pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”. Ponadto wszyscy uczestnicy odcisnęli swoje dłonie pomalowane kolorową farbą, aby przypieczętować radosne świętowanie i podkreślić ten wyjątkowy dzień. Wszystkie dzieci poczuły, że to ich święto – święto praw dziecka.