Pokaz historyczny

W czwartek 31 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej” prowadzonym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Była to żywa lekcja historii ukazująca niepodległościowe dążenia Polaków walczących o wolność Polski pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przedstawili sylwetki wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz przypomnieli tragiczną historię naszej ojczyzny: od trzech rozbiorów, poprzez powstania narodowe, aż do czasów I wojny światowej uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.

Członkowie grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury, ćwiczyli sztukę fechtunku, podejmowali próbę walki na szable i pałasze oraz poznawali podstawy musztry wojskowej. Prowadzący omówili także rolę kobiet - sanitariuszek, które niejednokrotnie ryzykowały życiem wynosząc rannych z pola bitwy i udzielając im pomocy.

Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w tragiczną przeszłość naszej ojczyzny.

Prezentacja historyczna odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.