Niepodległa do Hymnu

W czwartek 10 listopada, w przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza szkoła włączyła się do akcji „Niepodległa do Hymnu”. Już po raz piąty Polacy na sześciu kontynentach śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. Poprzez włączenie się do akcji wspólnego i radosnego  śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” pokazujemy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Świętowanie rozpoczęło się już przed południem, gdy uczniowie wraz z nauczycielami zapalili przed pamiątkową tablicą ofiar NKWD znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć poległych.

Tegoroczne wydarzenie zainicjował i objął patronatem Wójt Gminy Pawłosiów Pan Mariusz Reń. Nasza gmina dołączyła do rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”, dzięki czemu na placu szkolnym stanął maszt z flagą państwową. Ta patriotyczna inicjatywa zjednoczyła naszą lokalną społeczność pokazując, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. To nie tylko akt uhonorowania Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także wyraz patriotycznej postawy i dumy z bycia Polakami. W wydarzenie zaangażowała się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele, dziadkowie i wszyscy chętni mieszkańcy chcący budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. I nie przeszkodziła w tym nawet niekorzystna, deszczowa aura. Zaproszenie przyjęli również pracownicy Urzędu Gminy w Pawłosiowie na czele z Panią Sekretarz Joanną Tomaszewską, Skarbnikiem Gminy Panem Eugeniuszem Piaseckim i Kierownikami poszczególnych Referatów. Obecny był również Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłosiowie Pan Zbigniew Brudek, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Pawłosiowie Pani Monika Biskup-Wiśniowska wraz z Główną Księgową Panią Joanną Fornalczyk, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Celina Pajda z pracownikami, radni Gminy z Przewodniczącym Rady Panem Marianem Maciałkiem, nauczyciele Zespołu Szkół w Pawłosiowie na czele z Panią Wicedyrektor Bogumiłą Mongard oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Kidałowicach wraz z pocztem sztandarowym.

Zgromadzeni uczcili pamięć poległych bohaterów, którymi są czterej mieszkańcy Kidałowic zamordowani przez Sowietów w latach 1939-1940 w tzw. Zbrodni Katyńskiej. Pan Wójt i Przewodniczący Rady Gminy złożyli symboliczny wieniec i znicz przed pamiątkowym obeliskiem upamiętniającym Ofiary. Następnie wspólnie odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” podczas uroczystego podniesienia flagi na maszt. Teraz biało-czerwona dumnie powiewa w sercu naszej małej Ojczyzny przypominając wszystkim, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że za tę flagę nasi przodkowie poświęcali życie w walce o wolność.

Na zakończenie dzieci, rodzice i nauczyciele zaprosili Pana Wójta na ważną uroczystość szkolną – Pasowanie na Ucznia i Przedszkolaka. Pan Wójt przyjął zaproszenie i obiecał, że z przyjemnością przybędzie na tę uroczystość.