DZIEŃ JABŁKA

Jabłka to najbardziej popularne owoce na świecie. Znane już były kilka tysięcy lat. Najstarsze ślady jabłek pochodzą z przed około 6500 l. p.n.e. Powołując się na kroniki J. Długosza, uprawa jabłoni w Polsce rozpoczęła się około 1100 roku, dzięki  Cystersom. Zakonnicy docenili właściwości smakowe jak i zdrowotne jabłek i sprowadzili je do naszego kraju z Europy Zachodniej.

Z ciekawostek można dodać, że istnieje ponad 8000 tysięcy odmian jabłek, a  Polska jest obecnie największym producentem jabłek w Unii Europejskiej.

Podczas obchodu dnia jabłka dzieci z oddziału przedszkolnego poznały historię jabłek,  dowiedziały się jak jest zbudowane, jak nazywa się drzewo, na którym rosną te owoce oraz jak wygląda w poszczególnych porach roku. Ponadto wychowankowie zaznajomili się z  najbardziej popularnymi odmianami jabłek, omówione zostały ich wartości odżywcze, zawartość witamin oraz wpływ na organizm człowieka. Kolejnym punktem było wymienianie potraw, które mają w swoim składzie bohatera dnia. Pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Następnie dzieci wysłuchały wiersza „Entliczek, pentliczek” i zapoznały się z historią robaczka.  Przedszkolaki próbowały także wyjaśnić znaczenie popularnych przysłów, a także wcieliły się w role kelnerów niosących jabłka na tacy.

Powstała również praca plastyczno- techniczna: piękna jesienna jabłoń wykonana różnymi technikami (malowanie, wyklejanie papierem kolorowym, bibułą, plasteliną).

Ostatni najbardziej przyjemny i podsumowujący element obchodów stanowiła degustacja kompotu jabłkowego, jabłkowych chipsów oraz surowych jabłek. Po tym dniu możemy być pewni, że przedszkolaki jabłka znają i lubią.