BIESZCZADY JESIENIĄ...

Dnia 16 października 2019 roku uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych udali się na wycieczkę w Bieszczady. Celem była Połonina Wetlińska, Zapora w Solinie i rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.

Wyprawę rozpoczęła od Połoniny Wetlińskiej. Głównym celem naszej wycieczki była Hasiakowa Skała (1228 m). Droga początkowo biegnie wśród połonin, potem wchodzi do lasu, w niektórych miejscach tworzy szeroką rynnę, otoczoną z dwóch stron wysokimi bukami. W miejscu, gdzie odchodzi czarny szlak do Kempingu „Górna Wetlinka” widać niezwykłą plątaninę wypłukanych, odsłoniętych korzeni drzew.

Po godzinnej wspinaczce został zdobyty szczyt, gdzie znajduje się schronisko „Chatka Puchatka”. Hasiakowa Skała i otoczenie schroniska są wspaniałym punktem widokowym, widać stąd doskonale m.in.: Połoninę Caryńską, Małą i Wielką Rawkę oraz Przełęcz Wyżnia (od południa). Jest to chyba najbardziej popularne miejsce w całych polskich Bieszczadach. Stosunkowo krótkie podejście z Przełęczy Wyżnej sprawia, że odwiedzają je rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne i wiele starszych osób. Samo schronisko jest niewielkie (posiada 20 miejsc noclegowych).

Kolejnym etapem wyprawy po krótkiej regeneracji w autobusie była Zapora w Solinie i rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Solina - należy do miejscowości, której nazwa większości z Polaków wydaje się być znana, a słysząc brzmienie słowa Solina wiedzą przeważnie z czego słynie i gdzie się znajduje, jak się jednak okazało część Naszych uczniów nigdy nie zwiedzało tej miejscowości. Po wejściu na zaporę, po jej prawej stronie otwiera się piękny widok zalewu, choć ze względu na jego zawiłość z zapory możemy podziwiać tylko niewielki fragment zbiornika. Zarówno zalew jak i sama masywna tama robi ogromne wrażenie. Ostatnim etapem był rejs po jeziorze, gdzie korzystając z ostatnich promieni słonecznych uczestnicy wyprawy podziwiali przepięknie ubarwione lasy na zboczach gór.

Podczas całej wyprawy panowała dobra atmosfera i słoneczna aura, która zachęcała do zwiedzania i zdobywania szczytów. Opiekę nad grupą sprawowali: Pani Justyna Ciechuń i ks. Leszek Gocek.