WRZEŚNIOWA ROCZNICA

Pamięć o lotnikach nigdy nie zginie - po raz kolejny udowodniła to społeczność gminy Pawłosiów licznie zgromadzona na uroczystościach upamiętniających bitwę powietrzną pod pawłosiowskim niebem sprzed 78 lat.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyły władze gminy, przedstawiciele władz powiatu i sejmu, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, licznie przybyłe poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Kolejna część uroczystości na cmentarzu w Maleniskach, przy grobie poległych lotników odbyła się w asyście warty honorowej Wojska Polskiego i orkiestry Laudate Dominum.

Wójt Gminy Pawłosiów, Pan Mariusz Reń przywitał  zebranych uczestników uroczystości, następnie uczniowie szkoły w Pawłosiowie przypomnieli historię wydarzeń bitwy powietrznej nad pawłosiowskimi polami. Odczytano apel poległych i oddano salwę honorowa upamiętniającą tych, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były największymi wartościami i którzy w ich obronie nie zawahali się ponieść najwyższej ofiary - ofiary swojego życia.

Uroczyście uhonorowany został major Niemczycki za swoje zasługi dla podtrzymywania pamięci historycznej o czasach wojny i okupacji wśród kolejnych pokoleń.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz gminy, powiatu, służb mundurowych i szkól złożyły kwiaty na grobie poległych lotników.