Przygotowania Świąteczne

Grupa przedszkolaków 05 aktywnie przygotowywała się do Świąt Bożego Narodzenia.

Najpierw z ogromnym zaangażowaniem została ubrana choinka. Dzieci przyniosły tyle cukierków, że w tym roku wyjątkowo nic więcej nie udało się na niej zawiesić- jest słodka jak jeszcze nigdy. Zmieściły się tylko łańcuchy wykonane przez przedszkolaków. Kolejnym etapem było przygotowanie ozdób: łańcuchów oraz gwiazdek z patyczków higienicznych, które wyglądają wspaniale i okazale. Ostatnim i chyba najbardziej oczekiwanym wydarzeniem było pieczenie pierników.

20.12.2018 do sali nr 3 zawitały dwie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wierzbnej. Na początku w ramach doradztwa zawodowego dzieci dowiedziały się jakie obowiązki spoczywają na członkach Koła, czym dokładnie się zajmują oraz w jakich dziedzinach życia kultywują tradycję. Następnie zaprezentowały i omówiły tradycyjne stroje ludowe składające się z bluzek, gorsetów, korali, spódnicy, zapaski oraz butów, nie tak zwyczajnych, jakimi się wydają.

Kolejnym punktem było jakże wyczekiwane przez dzieci wspólne pieczenie. Najpierw zostały omówione składniki, niezbędne do wykonania ciasteczek. Starsi koledzy z grupy 06 wspomogli pięciolatki w  odczytywaniu przepisu. Dzieci miały możliwość samodzielnie wsypywać i wlewać kolejne składniki. Po zamieszeniu ciasta wszyscy z ogromnym zaangażowaniem zabrali się do wykrawania pięknych i oryginalnych pierniczków. Ta jakże żmudna i długotrwała praca został uwieńczona upieczeniem oraz dekoracją flamastrami i posypkami różnego rodzaju. Dzieci wprost nie mogły się powstrzymać od degustacji wykonanych przez siebie wypieków, które jako tradycyjne danie znalazły się jeszcze na stole podczas klasowej Wigilii.