W dniach 19-20 listopada 2024 roku uczniowie klas 4-6 naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej dwudniowej wycieczce do Warszawy. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu rządowego programu „Podróże z klasą”, który pozwala na organizację edukacyjnych wyjazdów szkolnych. Wniosek o dofinansowanie złożony do Ministerstwa Edukacji za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę uzyskał pozytywną ocenę, dzięki czemu udało się pokryć koszty wycieczki, wynoszące 19 500 zł.
Dzień pierwszy – śladami historii, sztuki i nauki
Drugi dzień "Podróży z klasą" rozpoczęło zwiedznie Muzeum "Polin". Była to fascynująca wędrówka przez 1000 lat historii polskich Żydów. Była to okazja do poznania opowieści o wyjątkowych ludziach, świętach, obyczajach, religii i kulturze. O życiu znanym z kronik, gazet i ulic żydowskich dzielnic i miasteczek.
Podróż rozpoczęła się wcześnie rano, o godzinie 4:30, kiedy uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w stronę stolicy. Po sześciu godzinach jazdy dotarli do Warszawy, gdzie spotkali się z przewodnikiem, który towarzyszył im podczas intensywnego dnia pełnego atrakcji.
Bogaty program zwiedzania stolicy rozpoczęli od Łazienek Królewskich. To piękny zespół pałacowo-parkowy, który zachwyca swoją architekturą i atmosferą. Spacer pośród jesiennych alejek stał się doskonałym wstępem do kolejnych atrakcji.
Następnie grupa udała się na spacer po Starym Mieście, gdzie uczniowie mogli podziwiać malownicze kamienice, Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta. Następnie przeszli reprezentacyjną trasą Warszawy – Krakowskim Przedmieściem – poznając historię ważnych obiektów i postaci związanych z tym miejscem.
Kolejnym punktem programu był Grób Nieznanego Żołnierza – miejsce upamiętniające poległych w walce o wolność ojczyzny, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć wartę honorową.
Po południu uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli samodzielnie eksperymentować i odkrywać fascynujące zjawiska naukowe. To miejsce łączy edukację z zabawą, rozwijając ciekawość i kreatywność.
Po pełnym wrażeń dniu grupa udała się do Hotelu Pod Bażantem w podwarszawskiej miejscowości Bramki, gdzie uczniowie zostali zakwaterowani i zjedli obiadokolację, przygotowując się na kolejny dzień pełen atrakcji.
Dzień drugi – pod znakiem historii i sportu
Drugiego dnia, po śniadaniu i wykwaterowaniu, uczniowie wrócili do centrum Warszawy, by kontynuować zwiedzanie pod opieką przewodnika. Pierwszym punktem programu było odwiedzenie Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, które w nowoczesny i interaktywny sposób opowiada o tysiącletniej historii polskich Żydów, ich tradycji i wkładzie w historię naszego kraju. Była to okazja do poznania opowieści o wyjątkowych ludziach, świętach, obyczajach, religii i kulturze. O życiu znanym z kronik, gazet i ulic żydowskich dzielnic i miasteczek.
Kolejnym miejscem była wizyta na Cmentarzu Powązki Wojskowe – jednym z najstarszych i najważniejszych cmentarzy w Polsce będącym miejscem pamięci o walkach w obronie Ojczyzny. Uczniowie poznali historie związane z wybitnymi i zasłużonymi Polakami pochowanymi na Powązkach, w nastroju zadumy i powagi wysłuchali wzruszających opowieści o poległych patriotach, młodych harcerkach i harcerzach, którzy oddali życie za wolność Polski, co było niezwykle cenną lekcją historii i pamięci.
Kolejny punkt programu był świetną okazją do zmiany nastroju, gdyż grupa udała się do jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy, czyli Pałacu Kultury i Nauki. Dużą frajdą okazał się wjazd windą na Taras Widokowy znajdujący się na 30. piętrze, co zajęło zaledwie 19 sekund! Z wysokości 114 m rozpościera się niepowtarzalny widok na Warszawę, który zapiera dech w piersiach.
„Podróże z klasą” zakończył sportowy akcent. Uczniowie odwiedzili PGE Narodowy, największy stadion w kraju będący „Domem Reprezentacji Polski w piłce nożnej”, tak bliski sercu każdego kibica. Podczas wycieczki z przewodnikiem odkryli sportowe tajemnice imponujących rozmiarów stadionu o ciekawej architekturze, cieszyli się z wizyty na arenie, w loży VIP, w szatni i na zapleczu sportowym. Trasa „Piłkarskie emocje” to niezapomniany finał fantastycznej wyprawy.
Podczas drogi powrotnej grupa zatrzymała się na obiad, po czym szczęśliwie dotarła do domu pełna niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.
Podziękowania
Wycieczka do Warszawy była niezwykle wartościowym doświadczeniem edukacyjnym i integracyjnym. Dzięki wsparciu programu „Podróże z klasą” oraz zaangażowaniu Wójta Gminy Pawłosiów, Pana Mariusza Reń i Dyrektor Centrum Usług Wspólnych, Pani Moniki Biskup-Wiśniowskiej, uczniowie mogli odwiedzić stolicę i wzbogacić swoją wiedzę historyczną, kulturową i naukową. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego wyjazdu.