RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS

W Zespole Szkół w Pawłosiowie 15 czerwca uczniowie: Natalia Maciąga, Oliwia Wyczarska i Seweryn Hajduk przygotowali i poprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy dotyczące udaru mózgu. Przeszkolili swoich rówieśników od grupy przedszkolnej do klasy 7 szkoły podstawowej. Zajęcia miały na celu zwiększyć wiedzę i świadomość uczestników spotkań w zakresie udaru mózgu. Następnie świeżo przeszkoleni młodzi ratownicy mieli nauczyć swoich bliskich jak rozpoznać pierwsze objawy choroby  i jak postępować z poszkodowanym.

Ryzyko udaru mózgu rośnie wraz z wiekiem. Udary mózgu występują głównie u osób starszych, ale zdarzają się także u dzieci.

Udar mózgu jest trzecią, co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych.