Pomagamy  zwierzętom przetrwać zimę

Od 22 X do 26 X w świetlicy szkolnej realizowany był temat „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. W ramach tej akcji zostały wykonane karmniki z butelek plastikowych jako forma recyklingu, następnie umieszczono je wraz z ziarnem oraz skórkami na drzewach w okolicy szkoły. Karmniki wykonały dzieci w ramach zajęć świetlicowych, bardzo spodobały im się te karmniki, dotarła do nas informacja, że podopieczni robili takie same w domu i wywieszali w swoich ogródkach. Uważamy to za bardzo dobry wpływ na postawę dziecka wobec zwierząt.

Została przeprowadzona „burza mózgów” na temat „zwierzęta które mogą mieszkać w domu oraz w lesie”. Dzieci wypowiadały się odnośnie swoich ulubionych zwierząt, wyszukiwały w Internecie piosenek o zwierzętach w lesie oraz śpiewały je. Czytaliśmy również opowiadanie „ W zimowym lesie… Niezwykłe przygody wesołego elfa” Marca Limoni oraz tworzyliśmy ilustracje na podstawie przeczytanego tekstu. Układaliśmy także i  rozwiązywaliśmy rebusy o zwierzętach. Tworzyliśmy ogłoszenia w formie plakatów o ogólnoszkolnej zbiórce karmy dla zwierząt, która trwała od 22 X do końca XI, a w nagrodę dla dzieci wspierających tą akcję została zorganizowana wycieczka do schroniska w celu przekazania karmy oraz poznania pracy w schronisku i  pogotowia weterynaryjnego. W wycieczce wzięło udział 35 uczniów naszej szkoły. Po przybyciu na miejsce nasza karma została zważona i okazało się, że udało nam się zebrać, aż 65 kilogramów J. Za co zostaliśmy bardzo pochwaleni. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom ponieważ jest to Wasza zasługa. Następnie poznaliśmy historię lecznicy, dowiedzieliśmy się jak należy zachowywać się wobec zwierząt, pooglądaliśmy  prestiżową nagrodę jaką przyznano temu ośrodkowi i rozpoczęliśmy zwiedzanie sal pogotowia ratunkowego. Były to między innymi: sala operacyjna, sala gdzie wykonuje się prześwietlenia zwierzętom, sala w której podopieczni lecznicy poddawani są zabiegom pielęgnacyjnym takim jak mycie, strzyżenie oraz sala w której bada się zwierzęta i podaje różne leki. Na zakończenie wybraliśmy się na zwiedzanie zewnętrznej części ośrodka, gdzie między innymi chodziliśmy miedzy 72 bocianami, a najbardziej odważnym i przyjaznym okazał się bocian Napoleon, który bez oporów kroczył między nami. Widzieliśmy również sowę i orły. Poznaliśmy najmniejszego pieska, który w tej chwili przeznaczony jest do adopcji. Były też żółwie i lis ale schowały się przed śniegiem i zimnem. W nagrodę za dobre zachowanie najmłodsze dzieci zrobiły sobie zdjęcie w koszulkach z logo schroniska. Wszyscy podopieczni zgodnie uznali, że była to fajna przygoda, która dostarczyła wielu wrażeń. Do zbiórki karmy przyłączyło się również Szkolne Koło Wolontariatu.