Dzieciaki z MegaMisji wygrywają TABLET

Za nami kolejny zrealizowany dział „Język mediów”. Realizacja tego zagadnienia odbyła się na czterech spotkaniach.

Pierwsze spotkanie – Psotnik w telewizji. W jego trakcie uczestnicy poznali podstawowe funkcje komunikatów medialnych (informacyjną i rozrywkową), dowiedzieli się, czym charakteryzują się programy rozrywkowe i informacyjne oraz nauczyli się je rozróżniać i podawać przykłady takich programów.

Drugie spotkanie przebiegało pod hasłem: Fakty, opinie i bliźniaki. Jak sama nazwa wskazuje, uczyliśmy się rozróżniać fakt od opinii, dzięki czemu dzieci rozumieją różnicę miedzy nimi, a także wyrażaliśmy własne opinie i uświadamialiśmy sobie, że ktoś może mieć inny gust i należy to uszanować.

Kolejne zajęcia nosiły nazwę: Psotnik i różne media. Celem tej lekcji było, aby dzieci umiały rozpoznawać różne środki przekazu, potrafiły wskazać podstawowe różnice pomiędzy środkami przekazu np. czym różni się książka od audiobooka oraz potrafiły przełożyć prostą treść na inną formę przekazu.

Ostatnie spotkanie w tym dziale to „Szyfr emotikonów” . Uczniowie starali się zrozumieć co to są emocje, dowiedzieli się, że przekazy medialne wykorzystują rysunki i gesty, żeby przekazywać emocje, nauczyli się odczytywać i właściwie używać prostych emotikonów oraz zdobyli wiedzę, że te same gesty w różnych kulturach mogą mieć różne znaczenie.

Zdobywanie tej wiedzy i umiejętności było oparte na pracy w internetowym laboratorium, gdzie Kuba i Julka wyznaczają nam kolejne zadania do wykonania oraz burzach mózgu, mini wykładach, odgrywaniu scenek, krótkich grach, pracach plastycznych itp. Oczywiście nie trzeba dodawać, że zajęcia przebiegają w radosnej atmosferze i przy dużym zaangażowaniu dzieci.

Po raz kolejny Nasza praca została doceniona i otrzymaliśmy możliwość wylosowania nagrody. Tym razem był to TABLET, który uatrakcyjni zajęcia na świetlicy szkolnej. Radość dzieci - bezcenna!