Kolejny zrealizowany obszar kompetencji w MegaMisji – PRAWO

Realizacja tego obszaru odbyła się na czterech zajęciach:

1. Julka i Kuba bronią swoich praw w sieci.

Uczniowie dowiedzieli się, że każde dziecko ma swoje prawa, których nikt nie może im odebrać - w kontekście mediów będzie to prawo do informacji, z którym łączą się m.in. prawo do swobodnej wypowiedzi czy wymiany informacji. Podczas zajęć rozwiązali szyfr znaków ukrywający wyraz „prawo”, posłuchali wiersza o swoich prawach i stworzyli obrazkową gwiazdę pokazującą, czym jest prawo do informacji.

2. „Nie oddamy Psotnika!”, czyli o prawach małych autorów.

Dzieci tworzyły i stawały się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę. Dowiedziały się, kto to jest autor, co to jest plagiat; zrozumiały, że mają prawo decydować, z kim dzielą się swoją twórczością oraz dlaczego nie wolno plagiatowa cudzych utworów; a także wiedzą, co to jest cytat; potrafią wskazać cytat we własnej i cudzej wypowiedzi.

3. Julka i Kuba poznają zasady bezpiecznego korzystania z mediów i Internetu.

Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Zagrali w tym celu w grę, w której pomogli małemu pingwinkowi rozwiązać kilka problemów, jakie napotkał używając swojego nowego tabletu. Podjęli też próbę uzupełnienia kontraktu, który oni sami - a także mały pingwinek - mogliby zawrzeć z rodzicami. A wszystko po to, by korzystanie z mediów i sieci było łatwiejsze i bardziej bezpieczne.

4. Bliźniaki zapraszają do przyjaznego kina.

Dzieci wzięły udział w zabawach, które przybliżą im wiedzę na temat tego, z jakimi ograniczeniami w dostępie do kultury i informacji mogą zetknąć się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Spróbowali też dzięki tym zabawom wyobrazić sobie wymarzone kino, do którego może wybrać się każdy, bez względu na poziom sprawności psychoruchowej.

Przy wykonywaniu tych wszystkich zadań zawsze towarzyszyła radość i ogromne zaangażowanie, za co kolejny raz dostajemy nagrodę tym razem są to książki oraz gry!

Wszystkie relacje zdawane przez prowadzącego i koordynatora panią Justynę Ciechuń, można obejrzeć na stronię MegaMisja.pl