Dbamy o przyrodę!

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem podjętych działań jest kształtowanie postaw proekologicznych, poznanie przez dzieci niektórych problemów ekologicznych występujących w najbliższym środowisku, kształtowanie współodpowiedzialności za stan najbliższego środowiska oraz wzbogacenie wiadomości o świecie przyrody. Przedszkolaki z naszej szkoły działania rozpoczęły od zabawy słuchowej  - „Dźwięki ziemi”. Najmłodsi obejrzeli również filmik edukacyjny pt. „Kodeks Ekologa” oraz prezentację multimedialną „Dzień Ziemi”, w której w zrozumiały sposób zostały przedstawione zagadnienia dotyczące ważnych tematów: „Co zagraża Ziemi?” oraz „Jak dbać o naszą planetę?”. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy brały udział w eksperymentach z wykorzystaniem wody, segregowały śmieci. Maluszki wykorzystały także kolorowe nakrętki do wykonania pracy plastycznej „Kropla wody” i malowały farbami rysunek przedstawiający kulę ziemską. Nie zabrakło również zabaw ruchowych z szarymi gazetami. Ponadto dzieci razem z panią wychowawczynią wykonały Serdeczne Karteczki dla pracowników Nadleśnictwa Jarosław. Dodatkowo najmłodsi nauczyli się nowej piosenki „Ochroń Ziemię”, która uatrakcyjniła cały dzień świętowania. Na koniec ekologicznych przeżyć wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale.

Również starsi uczniowie przyłączyli się do działań związanych ze świętem naszej planety. Drugoklasiści w formie graficznej przedstawili, jak możemy chronić przyrodę, obejrzeli zdjęcia przedstawiające rośliny i zwierzęta naszych łąk oraz film edukacyjny „W świecie owadów”. Na podstawie różnych źródeł informacji, w których szukali wiadomości na temat szkodliwości wypalania traw i wyświetlonego filmu zredagowali odpowiedź na pytanie problemowe „Dlaczego wypalanie łąk jest groźne?”. Skutki wypalania łąk przedstawili na plakacie opatrzonym dobitnymi hasłami. Zajęcia zakończyły się próbą zredagowania wniosków, na czym polega szacunek do przyrody oraz odpowiedzialność za to, co się robi.