Tydzień Wychowania

We wrześniu w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Wychowania pod hasłem „W blasku Ojcostwa”. To program wychowawczy mający na celu kształtowanie właściwych, społecznie akceptowanych postaw rodzicielskich i norm zachowania. W tym roku szczególną uwagę zwrócono na rolę ojca w rodzinie, która polega na wnoszeniu w życie dziecka autorytetu, bezpieczeństwa i stabilności. Zwłaszcza w ostatnich latach rola mężczyzny w rodzinie zmienia się coraz bardziej – staje się on partnerem i ojcem, który faktycznie jest obecny w życiu dziecka i całej rodziny. Ojciec stawia dziecku wymagania, ucząc w ten sposób, jak pokonywać życiowe trudności, jak być odważnym, skutecznym, szlachetnym i prawym człowiekiem.

Realizacja tego programu zbiegła się w czasie z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w trudnych dla Polski czasach był uznawany ojcem naszego narodu. W swoim nauczaniu duży nacisk kładł na rodzinę, wychowanie w duchu patriotyzmu i miłości do drugiego człowieka.

Uczniowie wraz z księdzem katechetą poznawali postać nowych błogosławionych a także przygotowali okolicznościową gazetkę. Dzieci wykonały prace plastyczne, opowiadały o rodzinie i śpiewały piosenkę pt. „Tato”, a trzecioklasiści odgrywali scenki dramowe związane tematycznie z rodziną.

Mamy nadzieję, że kultywowanie prawidłowego wzorca ojcostwa już u dzieci wpłynie w przyszłości na kształt naszych rodzin.