Warsztaty z pierwszej pomocy

W poniedziałek 7 czerwca realizując program profilaktyczny „Bezpieczne wakacje” w naszej szkole  odbyły się plenerowe  warsztaty z pierwszej  pomocy przedmedycznej  dla wszystkich uczniów. Zajęcia przeprowadziła zaproszona nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Pawłosiowie – pani Maria Gajewska, która w przystępny dla dzieci sposób przedstawiła, jak ważna  jest pierwsza pomoc przedmedyczna w razie wypadku, urazu lub ataku choroby. Prowadząca omówiła i zademonstrowała czynności, które koniecznie należy wykonać w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób rozpoznać sytuację zagrożenia i wezwać pomoc, zapoznały się także z zawodem ratownika medycznego oraz z wyposażeniem torby medycznej. Gość zaprezentował, jak należy wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową. Co ważne, dzieci w praktyczny sposób, pod okiem prowadzącej ćwiczyły bezpieczne ułożenie poszkodowanego oraz sam masaż serca. To były niezwykle cenne spotkanie z dużą dawką wiedzy praktycznej.