DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Zdecydowana większość ludzi nie zastanawia się nad tym czym jest mowa. Mówią szybko, niedbale, używając coraz więcej zapożyczeń i wulgaryzmów. Przez to ojczysty język traci swoje piękno. Polacy żyją w wolnym kraju. Jest to zasługa przodków i ich bohaterskich, patriotycznych zrywów. W Polsce mona czytać polskie książki, mówić i  modlić się po polsku. W przeszłości nie zawsze tak było - wystarczy przypomnieć lekcje o germanizacji  i rusyfikacji narodu polskiego. Dlatego dzień języka ojczystego powinien każdemu przypominać o polskiej historii i tragicznych narodowych doświadczeniach.

Nie tylko 21 lutego przy okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ale każdego dnia należy dbać  o poprawność mowy i wzbogacanie naszego polskiego słownictwa. O historii rodzimego języka dzieci uczęszczające  na świetlicę w poniedziałek dowiedziały się oglądając krótkie animowane filmiki z cyklu "Błyskawiczne dzieje polszczyzny". Czytano  również ciekawostki o języku, ćwiczono zasady ortografii. Po zajęciach wszyscy poczuli się dumni z bogactwa naszego języka, tym bardziej, że według rankingów język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata.