W DRUKARNI, KSIĘGARNI I BIBLIOTECE

Realizując kolejne zadania z projektu "Zaczytana szkoła" uczniowie klasy III a i b po spotkaniu z autorem książek dla dzieci wyruszyli do Jarosławia aby dowiedzieć się jaką drogę pokonuje tekst od autora do księgarni czy biblioteki. Swoją podróż uczniowie wraz z wychowawcami rozpoczęli od wizyty w drukarni Kolor Druk w Jarosławiu, gdzie zostali zapoznani przez właściciela z pracą drukarza i maszyn drukarskich. Wędrówkę po drukarni rozpoczęli od stanowiska projektowego, następnie obserwowali pracę maszyn drukujących teksty i przycinającej odpowiednie formaty.

Następnie uczniowie odwiedzili Księgarnię " Libera" w Jarosławiu. Mieli tam okazję usłyszeć o pracy księgarza, dowiedzieć się jakie pozycje znajdują się na stanie księgarni, według jakiego klucza są tam porządkowane i jak często księgarnia jest odwiedzana przez dzieci i dorosłych.

Ostatnim etapem wyjazdu był pobyt w Miejskiej Bibliotece Publicznej, składający się z dwóch części. W pierwszej uczniowie zwiedzali bibliotekę i czytelnię - określali czym ona się różni od księgarni i jak można korzystać z czytelni i urządzeń multimedialnych, a w drugiej części oglądali film pt. "Sekretne życie zwierzaków domowych".

Puentą tego wyjazdu było stwierdzenie, że tak wiele osób musi pracować na to, żebyśmy mieli łatwy dostęp do książek, a my nie zawsze chcemy z tego korzystać. Nie doceniamy tego, co jest nam dane - źródła wiedzy, zabawy i relaksu.