W DRUKARNI I BIBLIOTECE

21 kwietnia dzieci z oddziału sześciolatków i uczniowie klasy II  odwiedziły drukarnię  Kolor – Druk w Jarosławiu. Wycieczka odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „Zaczytana szkoła” realizowanego w ZS w Pawłosiowie. Na miejscu czekał na dzieci pracownik drukarni, który towarzyszył podczas pobytu w zakładzie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z etapami powstawania materiałów drukowanych.

Dzieci zobaczyły profesjonalne maszyny poligraficzne. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści jednego z pracowników, który pokazał  drogę, jaką musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w zadrukowaną gazetę, ulotkę czy kalendarz. Uczniowie obserwowali proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Wszystkie te czynności wykonywane były przez różne maszyny poligraficzne obsługiwane przez pracowników drukarni. Na koniec wycieczki czekała miła niespodzianka. Każdy na pamiątkę wizyty w drukarni otrzymał drobny upominek.

Tego samego dnia dzieci odwiedziły również Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Fredry w Jarosławiu. Celem wizyty było pokazanie uczniom nowoczesnej biblioteki cyfrowej, na miarę XXI wieku. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką biblioteki, zasadami wypożyczania w bibliotece znacznie różniącej się od naszej szkolnej. Zobaczyli nowoczesne wyposażenie, stanowiska komputerowe, czytniki kart, czytelnię, bankomat do oddawania książek, multimedialną czytelnię wyposażoną w nowoczesne stanowiska audio i video, stanowiska komputerowe dla osób niepełnosprawnych oraz wypożyczalnię dla dzieci z wyodrębnioną strefą gier. Zaś w sali audiowizualnej obejrzeli film "Dobry dinozaur". Czas spędzony w bibliotece minął  w miłej atmosferze, a zdobyta wiedza zachęci do korzystania z obszernych zasobów bibliotecznych.