Zespół Szkół w Pawłosiowie

ODKRYWAMY CHINY

W dniu 25 maja w ZS w Pawłosiowie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego "Odkrywamy Chiny". Patronat medialny nad projektem objął portal e-chiny.pl, którego twórcą jest Paweł Podgórski. Pan Paweł przed kilkoma laty uczył języka angielskiego w naszej szkole, a obecnie pracuje w Chinach. Na jego zaproszenie przebywał w Polsce jego znajomy, współpartner biznesowy. Wówczas zrodził się pomysł promocji kultury i tradycji chińskiej w Polsce. W klasie, która na ten dzień przybrała azjatycki wystrój można było obejrzeć  książki, walutę, pamiątki rodem z Chin oraz wystawkę towarów „made in China”. Były wśród nich min. gry, naczynia, zabawki, ubrania. Wielu uczniów zdziwiły towary codziennego użytku wyprodukowane w fabrykach w Chinach. Na innym stoisku wyeksponowano produkty używane w kuchni chińskiej.

Na uroczystej gali nastąpiło rozstrzygnięcie  konkursu, w którym sprawdzana była wiedza z biologii, geografii, religii i kultury chińskiej. Nagrodzeni uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor upominki ufundowane przez pana Pawła Podgórskiego.

Laureatami konkursu w kategorii szkoły podstawowej zostali:

I miejsce – Natalia Dubiel kl. VIb

II miejsce – Maciej Potoczny kl. VIb

III miejsce – Magdalena Małka kl. VIa

W gimnazjum:

I miejsce – Izabela Celińska kl. II

II miejsce – Wiktoria Tomaszewska kl. III

III miejsce- Gabriela Śliwa kl. III

W tym dniu uczniowie obejrzeli wystawę plakatów wykonanych przez klasę VIb, pokaz slajdów zrobionych przez Pawła Podgórskiego oraz prezentację multimedialną autorstwa Michała Dubiela i Jacka Berezy z kl. V. Piękne modeleczki, małe chineczki z kasy IV i VIa, którym towarzyszyli chińscy wojownicy Kung-Fu przygotowały "kimonowy pokaz mody" a dziewczyny z klasy III gimnazjum zatańczyły z wachlarzami do tradycyjnej muzyki chińskiej.  Prezentację multimedialną przedstawiali uczniowie klasy VIa:  Maria Raróg i Jakub Teper. Operatorem sprzętu i fotografem był Sebastian Piątek z III gimnazjum. Szybki kurs zwrotów grzecznościowych w języku chińskim oraz całość programu prowadziła przewodnicząca SU -  Aleksandra Tomaszewska.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała pomysłodawcom projektu i fundatorom nagród oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Wyraziła nadzieję kontynuowania w przyszłości współpracy szkoły w Pawłosiowie z  panem Pawłem  Podgórskim, a przy okazji pobytu w Polsce zaprosiła pana Pawła do odwiedzenia naszej placówki. Może zaowocuje to zainteresowaniem uczniów językiem chińskim, którego nauka staje się na polskich uczelniach coraz bardziej popularna.

 Projekty

Szkoła Dobrego Wychowania

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Razem odkryjmy świat programowania

Bezpieczna +

Apetyt na zdrowie


Certyfikaty

Krajowy certyfikat Szkoły Promojącej Zdrowie

Zaczytana szkoła

Chrońmy dzieci


Polecane strony

Informacje o reformie 2017