ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

28 kwietnia 2017 w Zespole Szkół w Pawłosiowie miały miejsce gminne obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i święta Matki Boskiej Królowej Polski. Gospodarzem święta był Urząd Gminy i Zespół Szkół w Pawłosiowie.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Piotra i Pawła w Pawłosiowie. Mszę św. sprawował i kazanie wygłosił ks. dziekan Jan Jagustyn. W kazaniu ks. dziekan przypomniał o doniosłej roli uchwalenia Konstytucji majowej dla narodu polskiego. Przywołał również historyczny akt obwołania Matki Boskiej Królową Polski przez króla Jana Kazimierza we Lwowie i Jej poczesne miejsce na Jasnej Górze. Treść kazania wsparł cytatami z literatury wzmacniając jego doniosłość. Rangę uroczystości podkreślała obecność sztandarów Zespołów Szkół w Pawłosiowie, Cieszacinie Wielkim i Wierzbnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z tych miejscowości.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Tutaj zebranych gości, z wójtem gminy Pawłosiów, panem Mariuszem Reniem  na czele, przywitała dyrektor Zespołu Szkół, pani Dorota Tracz zapraszając do wejścia w atmosferę tego dnia poprzez inscenizację przygotowaną przez uczniów szkoły w Pawłosiowie pod opieką nauczycieli. Montaż słowno muzyczny przygotowany w oparciu o treści historyczne i pieśni patriotyczne zachwycił zebranych i pozwolił odczuć euforię tamtych dni, gdy uchwalono drugą na świecie i pierwszą w Europie Konstytucję właśnie w Polsce.

Uczestnicy gminnego święta tj. zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie przeżyli wspaniałą lekcję historii. Swoją obecnością uświetnili i uczcili kolejną rocznicę doniosłego w swojej randze historycznego wydarzenia z dziejów naszego narodu.

Ostatnią częścią tego dnia był  poczęstunek przygotowany dla gości przez  Radę Rodziców.